Okulary
Rozmiar
Marka
Materiał
Kształt
Kolor
Styl
Producent
Cena
Type at least 1 character to search
Do góry

Jak dobrać oprawki do twarzy?

Jak dobrać oprawki do twarzy?

Jak dobrać wielkość oprawek okularowych?

Dobranie odpowiednich okularów do wielkości twarzy jest kluczowe, aby okulary nie tylko wyglądały dobrze, ale też były wygodne do noszenia. Oto kilka kroków, które pomogą Ci dobrać odpowiednie oprawki:

Zwróć uwagę na szerokość okularów

Oprawki nie powinny wystawać poza obrys twarzy – są wtedy za szerokie. Natomiast są za wąskie, jeśli krawędź oprawek kończy się w obrysie twarzy, są wyczuwalnie za ciasne i zauszniki po założeniu rozchylają się.

Wybierz odpowiednią wysokość szkieł

Upewnij się, że szkła okularowe są odpowiedniej wysokości. Nie powinny być zbyt wysokie ani zbyt niskie, aby nie zakłócać linii brwi. Oprawki również nie powinny opierać się na policzkach.

Długość zauszników

Zauszniki powinny komfortowo opierać się za uszami, nie wywierając zbytniego nacisku ani nie być zbyt luźne. Powinny kończyć się na wysokości tzw. wyrostka sutkowatego.

Uwzględnij szerokość mostka

Szerokość mostka różnicuje się pod względem rozmiaru nosa użytkownika. Oprawki nie powinny być zbyt szerokie ani zbyt wąskie na mostku, aby zapewnić wygodne dopasowanie. Oprawka nie może uciskać nasady nosa lub zsuwać się po nim.

Zamawianie okularów przez internet – wybór rozmiaru

Jeżeli jesteś już posiadaczem okularów korekcyjnych, możesz kierować się ich rozmiarem. Wymiary swoich oprawek znajdziesz na wewnętrznej stronie zauszników. W większości przypadków znajdziesz tam firmę i model oprawek oraz trzy najważniejsze wymiary. Więcej o mierzeniu opraw okularowych przeczytasz w zakładce „Jak mierzymy rozmiary opraw”.

Jeżeli jeszcze nie jesteś posiadaczem okularów korekcyjnych, możesz skorzystać z podziału, który zastosowaliśmy w naszym sklepie.  Jesteśmy profesjonalistami w tym fachu, więc chętnie pomożemy Ci w poszukiwaniach. Dla osób o drobnej, szczupłej twarzy polecamy oprawki o szerokości frontu mniejszej niż 135 mm – często szerokość szkła będzie  do 51 mm.  Dla osób o dużej, szerokiej twarzy polecamy oprawki o szerokości frontu powyżej 145 mm – raczej szerokość szkła powyżej 54 mm. W innych przypadkach, jeśli jesteś średnich rozmiarów,  oprawki o szerokości frontu 135-145 mm (szerokość szkła od 51-54 mm), powinny być odpowiednie.

Oczywiście podane wskazówki są całkiem umowne. Zawsze warto przymierzyć oprawki, które do Ciebie przemawiają, nawet jeśli ich wymiary różnią się o kilka mm od Twoich założeń. 

Jak dobrać okulary do kształtu twarzy?

W dzisiejszych czasach przy tak dużym wyborze oprawek, okulary to nie tylko pomoc optyczna, ale także modny gadżet, z pomocą którego możemy bawić się swoim wizerunkiem. Coraz częściej traktujemy okulary jak element biżuterii i dobieramy je tak by dopełniały nasz wizerunek, współgrały z naszym stylem życia, wykonywanym zawodem oraz charakterem. Z całą pewnością odpowiedni dobór okularów do kształtu twarzy może dodać nam pewności siebie i charakteru naszemu spojrzeniu. Istnieją trzy główne wskazówki, według których możesz dobrać kształt oprawek.

Pierwsza z nich polega na dobraniu odpowiednich oprawek na zasadzie kontrastu. Jeśli masz okrągłą twarz, idealne dla siebie oprawki znajdziesz wśród prostokątnych i kanciastych modeli. Analogicznie, jeśli posiadasz prostokątną twarz, prawdziwym strzałem w dziesiątkę będą dla Ciebie okulary o owalnych lub delikatnie zaokrąglonych oprawkach.

Druga z nich jest podobna do pierwszej ale nieco dokładniejsza. Polega na precyzyjniejszym określeniu kształtu twarzy. Poniżej znajdziesz infografikę, dokładniejszy opis tej metody oraz nasze propozycje. (albo jednak tu wstawić tą grafikę, a niżej opis)

Trzecią wskazówką jest wybór oprawek, które przede wszystkim przypadną nam do gustu. Powyższe wskazówki mogą ułatwić decyzję, jednak kluczowe jest nasze własne samopoczucie. Nie musimy kierować się nimi w 100%.  Warto znaleźć takie oprawki, w których po prostu dobrze się czujemy.

Jak określić kształt twarzy?

Istnieje prosty i skuteczny sposób, dzięki któremu w zaledwie kilka minut możemy zdefiniować kategorię, do której można przyporządkować naszą twarz. Do wykonania tego ćwiczenia potrzebne są jedynie lustro i szminka. Procedura wygląda następująco: stanowimy przed lustrem i za pomocą szminki nakreślamy kontur twarzy na jego powierzchni. Analizując uzyskany kształt, możemy określić, czy nasza twarz jest trójkątna, podłużna, kwadratowa czy może okrągła.

Jak dobrać oprawki do kształtu twarzy

Oprawki dla prostokątnego kształtu twarzy

Cechy charakterystyczne dla prostokątnego kształtu twarzy to wysokie czoło oraz pionowa linia podbródka, policzków i skroni. Idealne okulary dla prostokątnego kształtu twarzy to takie, które subtelnie złagodzą jej ostre linie i dodadzą nieco delikatności. Oprawki o kształcie okrągłym, pilotkowym, w stylu kocich oczu oraz w kształcie motyla doskonale współgrają z tym typem twarzy. Oto kilka propozycji pochodzących z naszego sklepu, które mogą być idealne do prostokątnej twarzy. 

Jakie okulary do twarzy owalnej?

Twarz owalną poznać można po zaokrąglonym, podłużnym podbródku, wysokim czole i szerokiej linii kości policzkowych. Cechy te tworzą harmonijne połączenie, sprawiając że dobór oprawek do tego kształtu twarzy jest bezproblemowy, ponieważ w każdym będziemy wyglądać równie dobrze. Jednocześnie pamiętajmy, że sami możemy nadać charakter własnemu stylowi: formy zaokrąglone złagodzą rysy twarzy, natomiast kanciaste wyostrzą. Przedstawiamy nasze propozycje:

Okulary korekcyjne dla kwadratowego kształtu twarzy

Twarz o kształcie kwadratowym cechuje się szerokim czołem i szczęką, przy czym szerokość i wysokość twarzy są zbliżone. Aby złagodzić ostre rysy i optycznie wydłużyć twarz, najlepiej wybierać modele okrągłe lub owalne, o kształcie przypominającym oczy kota lub aviator. Oprawki z ciemniejszą górą frontu i jaśniejszym dolnym obszarem będą również doskonałym wyborem, ponieważ pomogą optycznie wydłużyć twarz. Natomiast należy unikać oprawek o kanciastych lub geometrycznych kształtach. Poniżej prezentujemy nasze propozycje.

Dopasowane oprawki dla okrągłej twarzy

Okrągła twarz charakteryzuje się zaokrągloną brodą, wydatnie zaznaczonymi policzkami oraz niskim czołem. Najszerszym obszarem buzi są kości policzkowe. Idealne oprawki dla okrągłego kształtu twarzy to takie, które wizualnie wydłużą i wyostrzą rysy twarzy. Zatem oprawki o kształtach kanciastych, jak prostokątne, kwadratowe, geometryczne lub takie, które stopniowo zwężają się ku dołowi. Teoretycznie osoby z okrągłą twarzą powinny unikać oprawek o kształcie okrągłym, które tylko podkreślają okrągłość buzi. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi propozycjami.

Oprawki dla trójkątnego kształtu twarzy

Twarz trójkątna (nazywana również “sercową”), wyróżnia się wysokim czołem, szerokimi kościami policzkowymi, które zwęża się do bardzo wąskiego podbródka. Oprawki, które mają okrągłe kształty (i najlepiej delikatną formę) nie będą wizualnie poszerzać kości policzkowych. Dla tego kształtu twarzy polecane są również modele takie jak pilotki, motyl oraz okulary bez oprawek. Natomiast należy unikać oprawek o prostych, masywnych liniach brwiowych, które mogą niekorzystnie podkreślić szerokość kości policzkowych. W naszym sklepie znajdziesz kilka propozycji, które są doskonałym wyborem dla osób o trójkątnej twarzy.

Co jest najważniejsze w doborze okularów?

Pamiętajmy jednak, że kształt twarzy to tylko jeden z wielu czynników, które możemy wziąć pod uwagę a nie jest to absolutna konieczność. To, co naprawdę się liczy, to nasze własne spojrzenie na siebie. Priorytetem jest znalezienie okularów, w których będziemy czuć się magicznie. Daj im wyrazić swoją Osobowość.

Napisz komentarz

Treść