Okulary fotochromowe – komfort na każdym kroku
Czym są soczewki fotochromowe?
Soczewki fotochromowe, znane również jako soczewki przyciemniające się, są rodzajem soczewek okularowych. Soczewki te zapewniają skuteczną ochronę wzroku przed nadmiernym promieniowaniem UV, jak i światłem niebieskim (niektóre rodzaje). Ich oryginalność polega na zdolności do dynamicznej adaptacji soczewki okularowej do zmieniających się warunków oświetleniowych. Błyskawicznie przyciemniają się pod wpływem promieni słonecznych i wracają do pełnej przezroczystości w pomieszczeniach. Soczewki fotochromowe wspomagają redukcję zmęczenia oczu oraz zmniejszają potencjalne ryzyko uszkodzeń wzroku wynikające z narażenia na silne światło.
Źródło: Hoya Vision
Jak działają soczewki fotochromatyczne?
Zasada działania soczewek okularowych fotochromowych opiera się na reakcji chemicznej, która zachodzi w obecności promieniowania ultrafioletowego (UV). Oto ogólny opis zasady działania tych soczewek:
Okulary fotochromowe – brak ekspozycji na światło
Pierwotnie soczewki fotochromatyczne posiadają minimalne zabarwienie (od 3% do 8%), co umożliwia komfortowe widzenie wewnątrz pomieszczeń, w cieniu lub podczas pochmurnego dnia.
Okulary fotochromatyczne – reakcja na UV
Soczewki fotochromatyczne są zazwyczaj wykonane z polimerów organicznych zawierających związki chemiczne o właściwościach fotochromatycznych. Pod wpływem działania promieniowania UV następuje reakcja chemiczna, która rozrywa wiązania atomowe. Rozerwanie wiązań atomowych wpływa na zmianę struktury cząsteczek na powierzchni szkła oraz widma absorpcyjnego, które bezpośrednio wpływa na zmianę barwy związku chemicznego poddanego naświetlaniu. W rezultacie następuje przyciemnienie soczewki (do ok. 80%), które chroni oczy przed nadmiernym promieniowaniem UV i blaskiem.
Okulary fotochromy – powrót do stanu pierwotnego
Gdy źródło promieniowania UV zostanie osłabione lub usunięte (np. słońce zostanie przesłonięte przez chmury, wejdziemy do pomieszczenia), związki chemiczne w soczewkach powracają do swojego pierwotnego stanu, a soczewki stopniowo rozjaśniają się by finalnie stać się przejrzyste. Szybkość reakcji, z jaką soczewki fotochromatyczne przyciemniają się lub rozjaśniają różni się w zależności od rodzaju soczewek oraz warunków oświetleniowych. W przypadku okularów fotochromowych najnowszej generacji czas całkowitego przyciemnienia się waha się od 1 do 3 minut. Natomiast powrót do pierwotnej przejrzystości zajmuje do 6 minut, przy czym nawiązanie kontaktu wzrokowego jest możliwe średnio po 2-3 minutach.
Źródło: Pinterest
Dla kogo są okulary fotochromowe?
Okulary korekcyjne fotochromatyczne dedykowane są osobom, które chcą cieszyć się wygodą i ochroną oczu w różnych warunkach oświetleniowych. Sprawdzą się idealnie dla użytkowników, którzy chcą korzystać z jednej pary okularów o każdej porze dnia, bez względu na pogodę. Szkła fotochromatyczne to alternatywa dla dwóch osobnych par okularów: korekcyjnych i przeciwsłonecznych z korekcją. Jest to praktyczne i komfortowe rozwiązanie dla osób pracujących w zmieniających się warunkach pogodowych, dla osób wrażliwych na światło i dla osób ceniących sobie wygodę.
Rodzaje fotochromów
Obecnie na rynku soczewek fotochromatycznych możemy zauważyć wyraźny podział na dwie kategorie: fotochromów reagujących wyłącznie na bezpośrednie promieniowanie UV oraz reagujących dodatkowo na światło widzialne.
Okulary fotochromowe należące do pierwszej kategorii zabarwią się na zewnątrz, gdy będą bezpośrednio wyeksponowane na promienie słoneczne. Nie zareagują na słońce wpadające do pomieszczenia przez okno. Przykładami takich soczewek fotochromowych są soczewki Transitions lub Hoya Sensity.
Okulary fotochromatyczne reagujące na promieniowanie UV oraz na światło widzialne są bardziej zaawansowaną wersją fotochromów. Przyciemniają się nawet w sytuacjach, gdy promieniowanie UV jest niewielkie lub nieobecne (np. w pomieszczeniach lub samochodzie), ale warunki oświetleniowe są nadal zmienne. Z tego względu jest to lepszy wybór dla kierowców. Należy jednak pamiętać, że będąc w aucie znajdujemy się w znacznej mierze w cieniu. Soczewki fotochromowe, nawet te reagujące na światło widzialne, przyciemnią się w takiej sytuacji do ok. 50-60%. Przykładami wyżej opisanych soczewek są Transitions Xtractive, Hoya Sensity Dark, Hoya Sensity Shine lub Hoya Sensity Fast.
Odcienie soczewek fotochromowych
Obecnie producenci proponują soczewki fotochromatyczne w różnorodnych odcieniach, z czego najpopularniejszymi są brązowy i szary. Brązowe fotochromy dostarczają ciepłe spojrzenie na świat, widzialny obraz jest niezwykle przyjemny w odbiorze. Szare fotochromy to elegancki wybór, najbardziej zbliżony do klasycznych okularów przeciwsłonecznych. Coraz częściej w ofercie pojawia się również kolor szmaragdowej zieleni. Zielone fotochromy to nowoczesna opcja, w której subtelne uwydatnienie kontrastów dostarcza wyjątkowych wrażeń. Niedawno światło dzienne ujrzały również soczewki Transitions Style Colours w kolorach bursztynowym, fioletowym i granatowym.
Ten bogaty wybór kolorów pozwala na swobodne dobranie soczewek do indywidualnych upodobań i stylu użytkownika. W naszej ofercie internetowej obecnie znajdziesz soczewki w kolorze brązowym i szarym, natomiast wykonujemy fotochromy w całej wspomnianej palecie barw. Jeśli marzą Ci się inne skontaktuj się z nami
Źródło: Hoya Vision
Ile kosztują szkła fotochromatyczne?
Koszt soczewek okularowych fotochromatycznych zależy od producenta szkieł oraz od ich rodzaju. Ceny szkieł fotochromatycznych w naszym sklepie internetowym możesz zobaczyć tutaj – obecnie w ofercie sklepu posiadamy fotochromy najnowszej generacji.
Istnieją również ekonomiczne modele soczewek fotochromowych. Charakteryzują się wolniejszym przyciemnianiem i rozjaśnianiem, reagują jedynie na bezpośrednie promieniowanie UV i często ich wstępne zabarwienie jest mocniejsze (ok. 5-8 %). Ich cena waha się od 250 do 350 zł. Poniżej zobaczysz propozycje szkieł fotochromowych z naszego sklepu.